7/21/09

Ads starting 7/22

Albertsons ad
$1.88 for meat isnt bad
GM cereals/snacks 4/$10 PLUS Free milk, bread and eggs when you buy 4 GM cereals or snacks (some items are a better price than others check http://www.pinchingyourpennies.com/forums/forumdisplay.php?f=62 (the albertsons post) for which items are the best deals = 4/$10 + free milk, bread & eggs up to $4
Popsicle items Buy 1 Get 1 free (ad says save up to $2.69 on 2 so the highest price items are $2.69) = 2/$2.69
There is also a catalina for :Breyers, Klondike, Popsicle, or Good Humor products purchase between 7/15 - 9/23
Buy 2 products ~ Get $2/3 Breyers, Klondike, Popsicle, or Good Humor
Buy 3 products ~ Get $3/4 (all catalina offers can be found on pinchingyourpennies.com)
I purchased some a few weeks ago & got a catatlina for $4 off 4 products..with the buy 1 get 1 deal I will pay $1.38 for 4! Not bad!
Breyers & Klondike are also included in the catalina..I dont know what there prices are but their are coupons for both on grocerysmarts.com..I believe that is right if you cant find them let me know.
Goldfish 6-6.8 oz Buy 1 Get 1 free (my albies price is $2.49 so they would be about $1.25 each which is pretty good) = 2/$2.50
Snickers or M&Ms ice cream treats 2/$7 ($1 off 1 Snickers ice cream multi-pack) = 1/$2.50
M&Ms 2/$8 ($1 off 1 M&Ms ice cream multipack) = 1/$3
Spend $20 in Dr pepper & keebler items and get $10 off your next purchase (there are coupons on the albertsons shopping list on pinchingyourpennies.com (same as above))
Poptarts buy 2 21-22 oz boxes for 2/$5 and save $2 on milk instantly.
Mix & Match sale
This mix & match sale is not like the last mix & match sale. During the last mix & match sale you had to purchase 10 items for this sale you have to purchase $10 worth of products. You must purchase $10 to get the sale price. These sales are a little more confusing. I usually write a detailed list & take it to the store with me. My albertsons frequently runs out of sale items so I give my self more time and i take a calculator & a pen so that I can make any changes to my list if they are out of something. Below is an example of how I write my grocery list.
Item- price before sale/price after sale (coupons-#of coupons I have for that item)
Zatarains rice $1/.70
Hidden Valley Ranch packets $1/.70
Sparkle paper towels $1/.70
Angel Soft tp $2.50/1.75 ($2 off 1 angel soft & 1 sparkle -1)
C&H sugar $2.50/1.75 (-$.35-5)
Mrs Butterworths syrup $2.50/1.75
Tonys pizza $2.50/1.75
McCormick Black Pepper $2.50/1.75 (-$.75/1 -1)
Whole Fruit Bars $2.50/1.75 (-$1/1 -1 & $.50/1 -1)
Wet Ones $2/1.40 ($1/1 -1 & $.75/1 -5)
Bic 3 razors $5/3.50 (-2/1 -1)
Schick razors $5/3.50 (buy 1 get 1 free -1)
These are just a few of the products that are on sale. I listed the ones I use &/or have coupons for. Remember...when the ad says purchase $10 that $10 is calculated from the price before the sale. For example..lets say that you are going to buy 2 bic razors. Your subtotal would be $10..they would subtract $3 for the sale so your total would be $7. Then you subtract $2 for your coupon and your grand total is $5.
Another (more complicated) example..
1 Zatarains rice $1/.70
1 Hidden Valley Ranch packets $1/.70
1 Sparkle paper towels $1/.70
1 Angel Soft tp $2.50/1.75 ($2 off 1 angel soft & 1 sparkle -1)
1 McCormick Black Pepper $2.50/1.75 (-$.75/1 -1)
1 Wet Ones $2/1.40 ($1/1 -1 & $.75/1 -5)
Subtotal $10
-$3 for sale
-$3.75 for coupons
Total $$3.25
These sales are more complicated but they are worth the effort. Just remember to purchase in groups that are worth $10. If you need help feel free to call or email me and I will help you figure it out.
Good Luck!
Another item I found that is a very good price is the disposable gloves. They are $1 or $.70 after the sale. There was a coupon for $1 off any package a few weeks ago which makes them free + you get paid $.30 per package! Awesome Deal!

No comments:

Post a Comment